פוסט 27

סיכום 2012 חלק 1 – אוספים

פתאום הבנתי שהציפיות שלי ממוזיקה חדשה לא הגיוניות וסותרות את רוח התקופה, אם עד לא מזמן ציפיתי ממוזיקה חדשה, שתחדש ותגדיר את הגבולות מחדש, מה שבדרך קרה עד לפני חמש שנים בערך ובכן, הזמנים השתנו, זה לא ככה יותר. לדעתי, אנחנו נמצאים בעת המחפשת ומאתרת צלילים שנשכחו ולא הוערכו מספיק בעבר, הם מתורגמים בצורת הפקה וההגשה לזמן ההווה, אם במודעות העצמית הגבוהה של היוצרים ואם בהערכה ובכבוד הראוי להם.

כמאזין ומקשיב למוזיקה החל השנה להתרחש אותו תהליך וחיפשתי צלילים ישנים נשכחים שלא הוערכו מספיק, כמו שהעתקתי את הדרך בה אני היום מקשיב למוזיקה לשירים מהעבר, לא הקשבתי לאלבומים הקלאסיים ההם שכבשו את המצעדים, שנמצאים ברשימות המכובדות בספרים ובמגזיני המוזיקה, אלא הקשבתי לאותם ההקלטות שהיו אז בשוליים וקיבלו את שאריות האור מהזרקור הראשי, או אפילו בפשטות, נשכחו עם השנים.

החלטתי לפתוח את פרויקט סיכומי 2012 שלי בסקירה של אותם אוספים שמצאתי ברשת שליקטו שירים מכל מיני תקופות ומכל מיני סגנונות ומכל מיני מקומות בעולם. בשנים האחרונות, תמיד יצאו אוספים כאלו, אבל השנה הם קיבלו, לפחות אצלי, מעמד ראוי והכי חשוב הקשבתי להם המון במהלך השנה החולפת, הם מילאו את הוואקום שנוצר במוזיקה העכשווית שהיא בעצמה כאמור מחפשת ולא בדיוק מחדשת, שלא לומר מאכזבת. כיוון שאני מעט סולד מנוסטלגיית יתר, שגוררת אחריה במידה רבה מחשבה שמרנית ולא מתפתחת(ראו הרדיו בישראל), לא פניתי שוב להאזין לאותם אלבומים נצחיים או שמא להכיר אלבומים קלאסיים אלמותיים שלא הכרתי, בכדי למלא את הריק הזה בתוך האוזניים שלי, מצאתי סוג של נחמה באוספים האלו, שהעשירו וגיוונו לי את הידע שלי על ז'אנרים מוזיקליים, בעיקר בקשת הרחבה של המוזיקה השחורה ומוזיקה מהעולם המזרחי והרחיבה את כמות האמנים שיוצא לי להכיר.

יש שיגידו שההווה לא קיים ותקופת הרטרו הזאת, שעיקרה מסע אל העבר והישענות כמעט מגוחכת בו, הוא חלק מתיקון לקראת העתיד שיבוא, לעשות סדר בדברים, ארגון מחדש ומתוך פקעת התחושות הללו, יפרוץ במפץ היסטורי גל חדש במוזיקה ובאומנות בכלל. אינני מסכים עם קו המחשבה הזה ולדעתי הפכנו לעצלנים, זה עוד סימפטום של מחלת הנוסטלגיה. האוספים הללו עורכים עבורך מסע אחורה בזמן, אך לא בכדי להתרפק עליו ולהיעזר בו למשענת, אלא כחיפוש וגילוי והכי חשוב, מסע מעשיר ומרתק.

אז מתחילים(למטה אם תגללו תמצאו איך להקשיב לשירים הנבחרים)

Ace Story, Vol. 4

האוסף הרביעי של הלייבל "אייס" שהקים ג'וני ווינסט וממשיך ללקט את כל האמנים בלייבל, הרבה רוק'נרול, בלוז שפעלו בפריפרייה של ניו אורלינס; הרבה נשמה יש באוסף הזה.

Keb Darge & Little Edith's Legendary Wild Rockers, vol. 2

האוסף השני של צמד דיג'אים מסקוטלנד שמלקטים אסופה של רוקבילי ישן, מלוכלך וחצוף משנות החמישים והשישים.

Let's Move: A Heavy Blues Collection

מגזין המוזיקה הבריטי MOJO מוציא במהלך השנה מספר אוספים, בכל מיני סגנונות ומכל הזמנים, האוסף הזה כשמו כן הוא, מכיל בלוז שכמעט קשה להאזין לו, אמנים מוכרים לצד אלו שלא שמעו עליהם.

Country Funk 1969 – 1975

ז'אנר שמכונה משני שמות של ז'אנרים תמיד מעניין אותי והפעם באוסף הזה Fאנק קאנטרי. אחד האוספים שהכי אהבתי להקשיב לו השנה – מלא אנרגיות.

Sensacional Soul Vol.3

האוסף הזה מכיל בתוכו סול ספרדי, אמנים מספרד עושים מוזיקה שחורה משנות ה-60 וה-70 והוא סקסי ביותר.

The Very Best of T.S.O.B. Records

הלייבל TSOB 'הסאונד של ברוקלין' החתים בתחילת שנות השמונים אמנים שהמשיכו לנגן r&b ו-Fאנק בתקופה שבה תמיד היה זרם או ז'אנר מוביל וכל השאר נשאר מאחור, בשונה מאד מהתקופה שלנו שהכל הולך.

Soul Cal: Funky Disco & Modern Soul 1971-1982

באוסף הזה מציגים את המעבר ההתפתחותי של הדיסקו מה-Fאנק. הרבה שירים סקסיים במיוחד ומעניין מאד להקשיב לשירים בז'אנר כל כך מובהק כמו הדיסקו בזמן שהוא מפתח את המאפיינים המיוחדים שלו.

Rangarang: Pre-Revolutionary Iranian Pop

מבצע תפנית ועובר לאוספים משאר העולם וכאן אסופה של שירים מכל הסגנונות מאירן מלפני המהפכה וזה אוסף מדהים בעיניי, על אף שהתרבות האירנית מוצאת דרכים להגיח לעולם, בעיקר בקולנוע, עדיין היא חייבת להשתחרר!

Fire Star: Synth-Pop & Electro-Funk from Tamil Films 1985-1989

מלא שירי פופ מתקתקים וממכרים מסצינת הסרטים של הודו.

 Istanbul 70: Psych, Disco, Folk Classics

טורקיה שנות ה-70, אוסף שירים בסגנונות אלטרנטיביים, אבל לא רחוקים מהמיינסטרים הפופי הכבד הכל כך אופייני למוזיקה שלהם באותם שנים.

Putumayo Presents: Arabic Beat

Putumayo הוא לייבל ניו יורקי שמתמחה במוזיקת עולם, בעלת גוונים אוריינטלים בעיקר, אבל לא רק. באוסף הזה הם מציגים אמנים עכשווים מהעולם הערבי, אוסף מצוין כי באמת אפשר לזהות את ההשפעות החיוביות מהמוזיקה המערבית על הערבית, חבל שזה לא קורה גם להפך

Blurred Ladies: The Female Experience In Shoegazing

שוב שובר סגנון; את השוגייז גיליתי רק בעשור האחרון ובכל פעם אני חופר בו כמו שהוא חופר בורידים שלי בכל פעם שאני מקשיב לסגנון הזה, האוסף הזה על טהרת הנשים והוא משובח ביותר.

Strange Passion: Explorations in Irish Post Punk 1980-83

מה שיפה באוספים האלו, זו ההמרה של תקליטי הויניל לפורמט MP3 ובכך נשמרים בעולם לעוד שלב בהיסטוריה שלו עד השלב הבא. כאן באוסף הזה שירי פוסט Pאנק איריים מתחילת שנות השמונים, סוחפים ביותר

Nuggets: Antipodean Interpolations of the First Psychedelic Era

אוסטרליה תמיד נראית לי מדינה רחוקה מידי משאר העולם, היא באמת רחוקה, אבל בשנה האחרונה גיליתי בה מוזיקה מצוינת, עכשווית וישנה יותר, באוסף הזה יש המון פסיכדליה וגאראז' מעולים!

Strong Love: Songs of Gay Liberation 1972-1981

לכל מאבק ומחאה מתלווים שירים שהופכים למעין הפסקול שלו בגוף הסרט, האוסף הזה מרכז את השירים שהופיעו לאחר ואולי גם בעקבות המהומות בסטונוול בגרינץ' ווילג' של הקהילייה ההומסקסואלית נגד תופעת ההומופוביה.

Qat, Coffee & Qambus: Raw 45s from Yemen

שוב סוטה מהעולם המערבי והפעם מזרחה עד תימן, המוזיקה הזאת מעניינת אותי כי בהקשבה צמודה אפשר לזהות את האלמנטים מהם מושפעים האמנים הישראליים שלנו ומאידך גם איך הם התרחקו כל כך מהשורשים של המוזיקה החמה והמופלאה הזאת.

The Rough Guide to Psychedelic Africa

ג'ז בוסה נובה, סול והכל מאפריקה, זה מאד מעניין לדעתי להקשיב לתרגום מהעולם הזה לז'אנרים האלו, הוא תמיד יותר מעניין ובמידה רבה – מרתק.

Soul Jazz Records Presents: TV Sound and Image [British TV, Film and Library Composers 1955-78]

הלייבל סול ג'ז הבריטי מרכז קטעים מסדרות ותוכניות טלוויזיה בריטיות ברובם אינסטרומנטליים, אבל יש גם ווקליים.

Holy Spirit: Spiritual Soul & Gospel Funk from Shreveport's Jewel Records

שני דיסקים של סול וגוספל מהלייבל מלואיזינה ארצות הברית, מוזיקה מלאת השראה

Behind Closed Doors: Where Country Meets Soul

מוזיקה מדרום ארצות הברית משנות ה-60 המקבלת גלי חום מהקנטרי לתוך הסול המסורתי והשילוב הזה כמו כל שילוב ז'אנרי יוצר כמעט משהו חדש

Galactic Zoo Dossier #9: Sons of Gutbucket Sampler and Daughters

פרויקט רב תרבותי של אמן הקריקטורה סטיבן קרקוב, שמשלב קומיקס, ציורים ומוזיקה שברובה נאספה מרחבי העולם ובכל הסגנונות, תמיד מעניין להקשיב לשירים שבוחרים אמנים אחרים בתחומים שונים של האומנות

Bed of Pain: Rembetika 1930-55

ואסיים באוסף שירים מיוון בתחילת שנות ה-30. איכשהו נשמעים תמימים אבל כל מוזיקה ישנה ועתיקה, נשמעת ככה. הטקסטים דווקא מדברים בעיקר על הכאב היומיומי ומתארים את הסבל האנושי המתמודד והשורד.

אפשר להקשיב כאן

וגם ב – iCast

ואפשר להוריד כאן

רשימת השירים:

 1. Jesse Allen – Goodbye Blues
 2. DonWillis – Boppin' High School Baby
 3. Howlin' Wolf – Shale for me
 4. Jim Ford – I'm gonna make her love me
 5. pops-tops – autumn winds
 6. Mel Sheppard – I love making love to you
 7. Luther davis group – you can be a star
 8. Mehrpouya – Dokhtare Shab
 9.  Malaysia Vasudevan & S.P. Sailaja – Pattu Engey
 10. Derdiyoklar – Yaz Gazeteci
 11. Djamel Laroussi – Kifach Hilti
 12. Mean Red Spiders – Compromise
 13. Tripper Humane – Discoland
 14. The Frowning Clouds – Let's Talk About Girls
 15. Smokey – Strong Love
 16. Ayob Absi – Bellah Alek Wa Mosafer
 17. Celestine Ukwu – Obialu Be Onye Abiagbunia Okwukwe
 18. Roy Budd – Getting Nowhere in a Hurry
 19. Leomia Boyd and the Gospel Music Makers – Need More Love
 20. James Carr – Life Turned Her That Way
 21. The Apple Tree – Who Do I Think I Am
 22. Rena Stamou – Bed of Pain

3 תגובות

 1. גיאחה · נובמבר 30, 2012

  לחלוטין לא מסכים עם הפתיח שלך, אבל נהנה מאוד מהשאר. גם אני עף בשבועות האחרונים על אוסף הקאנטרי פ'אנק האדיר הזה.

  • אלפרד כהן · נובמבר 30, 2012

   היה לי מאד קשה לכתוב את ההקדמה, בכנות. אבל אין באמת משהו חדש ומרענן, יש המון מוזיקה טובה, אבל המון וזה טוב, אבל בהשוואה לעשורים קודמים 2002 1992 1982 אין זה גל או זרם או תופעה, משהו שנסחפים אחריו ומחקים אותו

 2. פינגבאק: פוסט 28 « הבלוג הסנטימנטלי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s